Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Facebook ikona

 

 

Kontakt:

DOMOSTAV Energo s.r.o.

divízia: virivkysaunybazeny.sk

Lúčky 74, Holíč 908 51

tel: + 421 908 722 270

info@virivkysaunybazeny.sk

 


Úvod » Bezchlórová dezinfekcia vody

Bezchlórová dezinfekcia vody

 

 

Pri dezinfekcii vody sú dôležité najmä dve hľadiská, ktoré musíme brať do úvahy. Ide o:
- zdravotnú bezpečnosť: z hľadiska mikrobiológie a chémie
- ekonomické hľadisko

 

Dezinfekcia na báze tekutého oxidu chloričitého ClO2 sa vo svete veľmi osvedčila. Pretože pri takomto spôsobe dezinfekcie vody máte obidve hľadiská splnené. Teraz sa spoločne pozrime na tieto dve dôležité hladiská a čo vlastne obsahujú.

Z hľadiska mikrobiologického:

- podstatne účinnejší voči baktériám, vírusom, riasam atď., ako chlór. Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave je tiež toho názoru, že kde končí chlór, tam nastupuje oxid chloričitý
- ako jediný preparát tohto druhu na svete eliminuje aj životu nebezpečnú baktériu Legionella pneumophila, tá spôsobuje smrteľnú chorobu s názvom legionárska choroba
- likviduje aj biofilm, ktorý sa tvorí v potrubí, vo filtroch či na stenách bazénov a je miestom rozmnožovania baktérií
- pôsobí dlhodobo a celoplošne, a tak aj v tzv. mŕtvych bodoch bazéna nevzniká riziko sekundárnej možnosti rozmnožovania sa rôznych mikroorganizmov, ako je to napríklad pri ozóne, UV žiarení, ionizácií či ultrazvuku

 

Z hľadiska chemického:

 - nevznikajú žiadne vedľajšie a zdraviu škodlivé zlúčeniny 

Tie bývajú bežné pri používaní tekutého alebo plynného chlóru – monochloramín dichloramín, trichloramín a podobne. Jednoducho a stručne povedané nevzniká zdraviu škodlivý viazaný chlór. Tekutý oxid chloričitý oxidáciou – mokrým horením štiepi vo vode amoniak, moč, močovinu a iné aminozlúčeniny, na bežne vyskytujúce sa látky, ako oxid uhličitý, dusík a vodu. Tým pádom je vznik viazaného chlóru plne eliminovaný a preto nie je nutná denná výmena časti vody v bazéne. Nakoľko iný spôsob ako čiastočná výmena vody nie je známy.

Po aplikácií tekutého oxidu chloričitého je voda kryštáľovo čistá, nezapácha chlórom a trihalogenmetanmi, zdravotne je absolútne nezávadná, riziko ohrozenia zdravia nie je žiadne. Nespôsobuje zápaly očných spojiviek, sliznice dýchacích ciest, svrbenie pokožky, rôzne podráždenia intímnych častí tela najmä u žien a podobne.

Západná Európa, ale aj iné vyspelé krajiny už prešli či prechádzajú na iné formy dezinfekcie ako je škodlivý chlór!!!

Veľmi často to býva práve oxid chloričitý. Chlór sa postupne stáva minulosťou. A nie je sa ani čomu čudovať. Bol pôvodcom alebo spoluúčastníkom mnohých civilizačných či iných ochorení ako napríklad astma či rakovina.

Nemenej dôležité hľadisko ako predchádzajúce dve býva aj hľadisko ekonomické. Nechcete predsa svoje peniaze liať do bazéna len tak.

Pozrime sa teraz spoločne na to, ako v tomto hľadisku obstoji chlór.

Z hľadiska ekonomického:

- je spotreba tekutého oxidu chloričitého 7x – 15x nižšia ako spotreba bežne používaného chlóru
- nie je potrebná čiastočná výmena vody v bazéne, pretože ako už bolo spomenuté nevzniká viazaný chlór. Dochádza tak k enormným úsporám nákladov, ktoré sú potrebné na vodu a energie na jej ohrev.
- celkové prevádzkové náklady sú o 10 - 20 % nižšie po nahradení chlóru oxidom chloričitým!

 

tekutý oxid chloričitý s obchodným názvom

DUOZON 100L  pod týmto článkom

 

A NAVYŠE DUOZON 100L:

- obsahuje tiež látky, ktoré eliminujú vápnik a teda vznik vodného kameňa. Šetria sa tak všetky technologické prvky systému bazénovej technológie. Prichádza tak k šetreniu nákladov spojených s ich údržbou či výmenou.
- aplikácia DUOZON 100L môže byť plne automatizovaná. Ale kľudne môžete v
prepočítanom množstve naliať DUOZON 100L mechanicky. Či už priamo do bazéna alebo vyrovnávacej nádrže. Ale prípadne aj do filtra, pokiaľ je nutná jeho absolútna dezinfekcia.
- je možné ho aplikovať aj v kombinácií s plynným či tekutým chlórom
- DUOZON 100L slúži na dezinfekciu akejkoľvek vody a vo svete sa táto možnosť hojne využíva.

Ide o dezinfekciu pitnej vody, teplej úžitkovej vody, odpadovej vody, vody v priemysle, poľnohospodárstve, v chladiarenských vežiach atómových elektrární, vo vodných svetoch, hotelových a nemocničných komplexoch, ale aj na priestorovú plošnú dezinfekciu.

 

 


EUR
EUR
Usporiadať podľa:
najlacnejšie najdrahšie

Cena 39,00 EUR