Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Facebook ikona

 

 

Kontakt:

DOMOSTAV Energo s.r.o.

divízia: virivkysaunybazeny.sk

Lúčky 74, Holíč 908 51

tel: + 421 908 722 270

info@virivkysaunybazeny.sk

 


Problémy chlóru
Chlórová dezinfekcia vody vo vírivkách, swim spa a bazénoch

 


Chlórová dezinfekcia vody vo vírivkách, swim spa a bazénoch viacero závažných problémov. Hlavnými problémami v starostlivosti o vodu, keď používate dezinfekciu vo vírivkách, swim spa a bazénoch na báze chlóru, sú:

1. Nedostatočná oxidácia

Je známe, že chlór pôsobí vo vode spôsobom oxidačného procesu. Atóm chlóru je ale nestabilný, a tým nevyhnutne potrebuje získať ďalší elektrón, aby sa stal chemicky stabilný. Chlór tento elektrón ako keby ukradne z najbližšej baktérie alebo iných substancií, hneď, ako sa dostane s nimi do kontaktu. Takto zabíja chlór baktérie. Veľkým nedostatkom je, že chýbajúci elektrón nie je dostatočný, aby sa aminokyseliny (tuky, oleje), močovina ďalej oxidovali. Atóm chlóru spúta cestu elektrónového spojenia do týchto substancií, a tak vytvorí nové molekuly. Tieto molekuly sa volajú chlóramíny alebo viazaný chlór. Tieto sú pre naše zdravie do značnej miery škodlivé.


To je hlavný dôvod, prečo voda vo vírivke musí byť vymenená každé dva - tri mesiace. Tak, že prvou veľkou nevýhodou chlóru je, že síce môže zabíjať baktérie, ale na druhej strane nedokáže odstrániť biofilm ani aminokyseliny (tuky, oleje) a močovinu (pot a moč) z vody.

2. Problém kyseliny kyanurovej vo vírivkách, swim spa a bazénoch

Aby chlór dokázal pracovať dlhší čas (niekoľko dní), je naviazaný na kyselinu kyanurovú. Táto kyselina viaže atómy chlóru a umožňuje chlóru reagovať pomalšie. Chlór postupne reaguje a použitú kyselinu kyanurovú necháva vo vode. Výsledkom toho je rastúca úroveň tejto kyseliny vo vode po každom použití chlóru. Toto potom ovplyvňuje budúcu účinnosť chlóru. Jediný spôsob, ako sa potom môžete zbaviť tejto kyseliny, je kompletná výmena vody.

3. Problém vysokej hladiny pH vo vírivkách, swim spa a bazénoch

Prenos elektrónu z baktérie na atóm chlóru je elektrický proces. Vysoká hladina pH mimoriadne brzdí schopnosť elektrónu na prenos. Vzhľadom na fakt, že v priebehu prvých 4 až 6 týždňoch úroveň pH vody najviac stúpa, účinnosť chlóru je veľmi významne znížená. Keď dosiahne voda úrovne pH 8, chlór dosiahne účinnosť len 30 percent, ktorú má za normálnych okolností pri pH 7.Preto musí byť množstvo chlóru niekedy až strojnásobené, aby dosiahlo adekvátneho výsledku, ktorý opäť výrazne zvyšuje narastajúce množstvo kyseliny kyanurovej. A tak stále dookola.

4. Problém vysokej teploty a vírenia vody vo vírivkách a swim spa

Chlór nie je veľmi stabilný v teplej vode. No a čím je voda teplejšia, tým rýchlejšie sa množstvo chlóru vo vode stratí. Vstupovanie vzduchu cez trysky tiež vedie k znižovaniu množstva chlóru vo vode. Tak, že opäť musíte pridávať chlór.

5. Chlór a pokožka

Pokožka je ako špongia, tá skutočne znižuje hladinu chlóru. Toto vedie k ohromnému poklesu hladiny chlóru vo vode počas používania. Je to tiež dôvod, prečo sa veľa ľudí po použití vírivky sprchuje. Okamžite sa chcú sa zbaviť to nepríjemného pachu chlóru. Koža nasiakla chlórom, ktorý nepríjemné účinky. Koža je ľahko kyslá, jej pH je 5,5. Tým narastá účinnosť chlóru. Ten zabíja baktérie v epiderme a tiež v hypoderme.

Baktérie ale hrajú veľmi dôležitú úlohu pre kožu ako najväčší vylučovací orgán nášho tela. Bez baktérií nie je možné ďalšie fungovanie. Keď sú tieto baktérie sústavne zabíjané chlórom, niekedy môže prísť k zastaveniu ich produkcie. Výsledok je príčinu vzniku tzv. chlórovej alergie, ktorá spôsobuje svrbenie, škriabanie a škvrny na koži. U väčšiny ľudí sa táto alergia prejaví po 2 či 3 rokoch sústavného používania chlóru vo vírivke, swim spa či bazéne a častého kúpania v nich.

Značnú väčšinu takýchto problémov a nedostatkov chlórovej dezinfekcie vody
vo vírivkách, swim spa i bazénoch s istotou nájdete u všetkých podobných doteraz používaných dezinfekčných prostriedkov.

A teraz sa pozrime na to, ako tieto problémy a nedostatky chlórovej dezinfekcie vody vo vírivkách, swim spa a bazénoch zvláda riešiť bezchlórový prípravok SpaBalancer určený dezifenkciu a úpravu vody a vyrobený na báze prírodných minerálov.

1. Nedostatočná oxidácia

SpaBalancer nepracuje spôsobom oxidácie. SpaBalancer obalí cudzie predmety prirodzeným spôsobom a tie sú následne z vody vyfiltrované mechanickou cestou.

2. Problém kyseliny kyanurovej vo vírivkách, swim spa a bazénoch

Keď používate SpaBalancer, tak tento problém ani neexistuje, nakoľko táto kyselina nie je do vody pridávaná.

3. Problém vysokej hladiny pH vo vírivkách, swim spa a bazénoch

Úroveň pH vody nie je pre SpaBalancer dôležitá. Dezinfekčný proces obaľovania nečistôt SpaBalancerom funguje v každej hladine pH.

4. Problém vysokej teploty a vírenia vody vo vírivkách a swim spa

Teplota vody pre SpaBalancer tiež nie je veľkým problémom. SpaBalancer sa nemení na plyn ale pôsobí pri každej teplote plnohodnotným účinkom.

5. SpaBalancer a pokožka

Systém práce prostriedku SpaBalancer, teda obaľovanie baktérií a ostatných nečistôt vo vode má taký efekt na kožu, že sa to týka len jej povrchu a to tak, že sa jej vlastne nedotýkajú priamo. Dermatologické testy preukázali, že nikto z testovaných subjektov neprejavoval žiadne známky reakcie. Dokonca sa cítili lepšie. Odkedy SpaBalancer odstraňoval minerály z vody, odstraňuje aj povrchové napätie  a vodu pocitovo vnímali veľmi mäkko. Dokonca ľudia s neurodermatitídou môžu tráviť čas vo vírivke a užívať si teplý kúpeľ.

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na 0908 722 270 alebo na info@virivkysaunybazeny.sk!