Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Facebook ikona

 

 

Kontakt:

DOMOSTAV Energo s.r.o.

divízia: virivkysaunybazeny.sk

Lúčky 74, Holíč 908 51

tel: + 421 908 722 270

info@virivkysaunybazeny.sk

 


13. 11. 2016

Starostlivosť o vodu

 

 

starostlivost o vodu

 

 

Starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa či bazénoch je základným predpokladom ich funkčnosti a bezpečnej používateľnosti.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na starostlivosť o vodu vo vírivkách, ktorá má predsa len oproti starostlivosti o vodu v swim spa či bazénoch svoje špecifiká, aj keď mnohé faktory majú spoločné.

 

Vonkajšie či vnútorné jacuzzi si vyžadujú vzhľadom k teplote vody predsa len väčšiu pozornosť v starostlivosti o vodu. Aj keď sa vám bude voda vo vírivke javiť na prvý pohľad ako čistá, nemusí to tak vždy v skutočnosti byť. 

 

Starostlivosť o vodu vo vírivke, swim spa či bazéne zahŕňa tri základné princípy:

1. odstránenie všetkých, aj neviditeľných nečistôt z vody

2. dezinfekcia a pH vody

3. dokonale čisté filtre

Pozrime sa teraz spolu na starostlivosť o vodu vo vírivkách a jej základné odlišnosti oproti bazénom.

 

A: Menšie množstvo vody a vysoká koncentrácia používania

Vírivky mávajú zvyčajne objem vody medzi 1000 a 2000 litrami. Je bežné, že aj 3 – 4 ľudia použijú vírivku naraz alebo po sebe. Je to normálne, veď na to ste si vírivku kúpili, ale pre vašu informáciu, porovnajte si to s bazénom. Je to približne rovnaké, ako keby ste mali bazén 8m x 4m x 1,6m, čo je 50 m3 vody a v ňom naraz 250 ľudí .Viete si to vôbec predstaviť ? Vo vírivke je 1 - 2 m3 vody. Okrem toho voda vo vírivke má podstatne vyššiu teplotu.

B: Voda vo vírivke je podstatne teplejšia ako v bazéne

Tridsaťsedem až tridsaťdeväť stupňov teplá voda vo vírivke je viac, ako teplota tela. Táto teplota je však potrebná pre dosiahnutie terapeutických účinkov a kvalitnej hydromasáže.

 

A čo sa deje v takejto teplej vode?

Všetky chemické a biologické procesy sú pri takejto teplote ohromne akcelerované. Niektoré baktérie dokážu znásobovať svoju populáciu aj každých dvadsať minút. Predstavte si, že máte vo vírivke len jednu jedinú takúto baktériu. Za osem hodín z nej môžete mať až 16 miliónov baktérii. Tiež nezabúdajte na to, že všetky kožné póry sú v teplej vode otvorené a vo vírivke sa potíte, aj keď o tom neviete, čo môže byť do množstva potu aj pol litra na osobu.

 

starostlivost o vodu

 

C: Veľké prúdenie vody spôsobené tlačením vody cez hydromasážne trysky

Hydromasáž vo vírivke stimuluje lymfatický systém pod kožou. Koža je náš najväčší detoxikačný orgán. Póry sú otvorené a toxíny, maz, tuky, krémy, zvyšky líčidiel a iných látok idú do vody. Mastnota, kožné baktérie, šupinky kože, stará kozmetika (väčšina kozmetiky je na petrolejovej báze) a všetko toto, či chcete alebo nie, vstupuje do vody vo vírivke. O to je starostlivosť o vodu vo vírivke dôležitejšia a treba jej venovať dostatočnú pozornosť. Hlavne prvé dva tri týždne po každom novom napustení vírivky. Najväčší dôraz na starostlivosť o vodu vo svojej novej vírivke venujte prvý mesiac po prvom uvedení vírivky do prevádzky.

 

D: Teplota vody a jej silné prúdenie má ďalšie technické nevýhody

Voda silno uvoľňuje silný kyslý plyn oxidu uhličitého. Ten je za normálnych okolností v studenej vode viazaný. Toto vedie k zvýšeniu pH. Keď sa vzduch (kyslík) zmieša s vodou, mnoho dezinfekčných prostriedkov reaguje a rozpúšťa sa veľmi rýchlo, preto sa voda zakalí, zapácha a podobne, treba stále dopĺňa chémiu.

 

E: Rozvodné potrubie vody vo vírivkách

Vírivky často obsahujú aj viac než 50 metrov trubiek, závisí to od veľkosti víriviek. Baktérie vnútri potrubí vytvárajú tzv. biofilm, ktorý nemôže byť odstránený, pretože mechanicky nie je možné sa k nemu dostať a chlórová dezinfekcia to nedokáže.

 

F: Systém filtrácie vo vírivkách je obmedzený priestorom

V porovnaní s nárokmi na starostlivosť o vodu vo vírivkách, je systém filtrácie vo vírivkách častokrát  poddimenzovaný a filtračné cykly bývajú často príliš krátke. Nečistoty zostávajú vo vírivke a musia byť odstránené chemicky.

 

Nemajte však obavy, na všetky problémy existuje riešenie. Revolučný SpaBalancer už väčšinu problémov vyriešil za vás. Dávkovanie len raz za týždeň a vodu vo vírivke budete mať čistú ako horský prameň po celý rok.

 

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na 0908 722 270 
alebo na info@virivkysaunybazeny.sk!